Bernie Sanders: Hoće li Demokrati naučiti lekciju iz poraza?
Danas, dok je najbogatijima izvanredno dobro, 60% Amerikanaca živi od plate do plate, a nejednakost u prihodima i imovini veća je nego ikad. I dalje smo jedina bogata nacija koja ne garantuje zdravstvenu zaštitu svima kao osnovno ljudsko pravo, dok plaćamo ubedljivo najviše cene lekova na recept u svetu
Bernie Sanders (1941) američki je političar i senator s dugim stažom. Godine 2016. i 2020. natjecao se za demokratsku nominaciju za predsjednika SAD-a, izgubivši prvo od H. Clinton a onda od J. Bidena. Socijaldemokratski je orijentiran, etnički je Židov. U kratkom osvrtu nakon pobjede Donalda Trumpa na izborima za američkog predsjednika, Sanders govori o razlozima američkog skretanja ka trampizmu. Njegov osvrt prevela je Milica Jovanović za
Ne bi trebalo da nas suviše iznenađuje što je Demokratska stranka, koja je napustila radničku klasu, doživela da i radnička klasa napusti nju. Prvo je to bila bela radnička klasa, a sada i latino i crni radnici. Dok se rukovodstvo Demokratske stranke zalaže za očuvanje statusa quo, Amerikanci su ljuti i žele promene. I u pravu su.
Danas, dok je najbogatijima izvanredno dobro, 60% Amerikanaca živi od plate do plate, a nejednakost u prihodima i imovini veća je nego ikad. Neverovatno, ali realna, prilagođena inflaciji, sedmična primanja prosečnog američkog radnika zapravo su danas niža nego pre 50 godina.
Danas, uprkos eksplozivnom razvoju tehnologije i produktivnosti radnika, mnogi mladi ljudi imaće lošiji životni standard od svojih roditelja. Mnogi od njih brinu da će veštačka inteligencija i robotika dodatno pogoršati već tešku situaciju.
Danas, uprkos tome što trošimo mnogo više po glavi stanovnika nego druge zemlje, i dalje smo jedina bogata nacija koja ne garantuje zdravstvenu zaštitu svima kao osnovno ljudsko pravo, dok plaćamo ubedljivo najviše cene lekova na recept u svetu. Usamljeni među velikim zemljama, mi ne možemo čak ni da garantujemo plaćeno porodično odsustvo i bolovanje.
Danas, uprkos snažnom protivljenju većine Amerikanaca, nastavljamo da trošimo milijarde finansirajući ekstremističku Netanjahuovu vladu u njenom totalnom ratu protiv palestinskog naroda, koji je izazvao stravičnu humanitarnu katastrofu masovne neuhranjenosti i izgladnjivanja na hiljade dece.
Hoće li interesi krupnog kapitala i dobro plaćeni konsultanti koji kontrolišu Demokratsku stranku naučiti lekciju iz ove propale kampanje? Hoće li razumeti bol i političku otuđenost desetina miliona Amerikanaca? Imaju li ikakvu ideju o tome kako se suprotstaviti sve moćnijoj oligarhiji koja ima ogromnu ekonomsku i političku moć? Verovatno ne.
U narednim nedeljama i mesecima, oni od nas koji su zabrinuti za osnovne demokratske vrednosti i ekonomsku pravdu treba da povedu veoma ozbiljne političke razgovore.
Ostanite uz nas.
-----