Jesmo li iz potopa nešto naučili?
Godine 2014. u Bosni i Hercegovini se na svojevrstan način ponovila 1992. godina. Pred naletom nečeg neočekivanog institucije su se potpuno raspale, a sve se svalilo na leđa odgovornih pojedinaca i volontera, baš kao i na samom početku rata.
Poplave polako prolaze. Sad se otvara drugo pitanje, slično kao i 1995. godine. Jesu li nas katastrofe naučile pameti i odnijele nacionalizam ili su ga samo privremeno preplavile važnijim stvarima. Nažalost, vrlo lako bi se moglo dogoditi ponavljanje poraća 90-ih kada su se velika nada i optimizam vrlo brzo pretopili u svađu i pljačku!
Ako želimo iz poplava izaći jači moramo ignorirati i utišati one koji će početi pobrojavati tko je kome pomagao više i zašto, a posebno one kojima su humanitarne i volonterske akcije stvar „nacionalnog ponosa“, a ne čovjekoljublja. U trenutku kad u ovu apolitičnu akciju počnemo uvlačiti politička pitanja, vratit ćemo se unazad, isti ili gori. Posebno je važno da SVI, ali baš SVI koji su ljudski i humano pritekli u pomoć isto tako odlučno nastave i poslije poplava. Nakon borbe protiv vode, predstoji nam borba za jačanje institucija od općeg značaja, prije svega Civilne zaštite u koju se moraju uvesti stručni kadrovi, a ne politički podobnici. Sprječavanje malverzacija, mobilizacija ljudstva i ostale aktivnosti ne smiju biti stihijske već planirane. Najveći izazov pred nama je borba za poštenu obnovu koja ne smije biti platforma za kupovanje jeftinih političkih poena na račun tuđe muke, kako se to radilo od 90-ih do danas.
Ako poslije potopa ostanemo ujedinjeni u borbi za opću stvar kao što smo bili u borbi protiv vode, kao ljudi prije svega, te se izborimo za pravnu državu, jake neophodne institucije i poštenu obnovu, onda nije i neće biti uzalud.
Dino Šakanović
19.05.2014.