Nedžad Ibrahimović: Profesori su skoro pa prekarni radnici
O stanju akademske zajednice u Bosni i Hercegovine, obrazovnom sistemu koji je sistemski (namjerno) urušen, ulozi intelektualaca u društvu i razlozima zašto su “nestali” iz javnosti

U 56. epizodi podcasta Radion gost je Nedžad Ibrahimović, univerzitetski profesor, književnik, književni i filmski kritičar, scenarist i autor dokumentarnih filmova.
Ibrahimović govori o stanju akademske zajednice u Bosni i Hercegovine, obrazovnom sistemu koji je sistemski (namjerno) urušen, ulozi intelektualaca u društvu i razlozima zašto su “nestali” iz javnosti. Ibrahimović s voditeljima govori i o kulturi, koja se danas svodi na, kako kaže “puku festivalizaciju”, umjesto da se na strateški način planira i razvija, počevši od mikro zajednice i “oživljavanja” Domova kulture, te o drugim temama.
Intelektualci na univerzitetima/sveučilištima ne postoje. Oni su pokupovani, strašnom administrativnom presijom su skoro pa prekarni radnici, privremeni radnici, jer vi ako ne ispunite uvjete koje administrativno morate ispuniti na univerzitetima možete izgubiti posao. (...) Profesori su postali birokrati.
Nisam više siguran, ili ne vladam informacija, da te korupcije ima u toj mjeri kako je bilo prije nekih 15-ak godina. Očito fakultet više interesantan, ispiti više nisu važni, sad se ispiti polažu, studenata više nema, ako vi imate dva-tri studenta i ako oni ne prođu, nećete imati sljedeću školsku godinu i profesori nećete imati plate, onda više nema nikakvih kriterija obrazovanih, vrijednosti, gradiva koje se mora savladati - oni obavezno prolaze da bi profesor imao platu. Dublje se pasti u obrazovanju ne može.