S drugim narodima lakše miješamo DNK nego kulturno naslijeđe
Istraživanja pokazuju da je uprkos razmeni genetskog materijala među različitim narodima, kulturna razmena daleko manje zastupljena…
Kventin Etkinson, stručnjak za evolutivnu psihologiju sa Novog Zelanda, je koristeći metodu istraživanja populacione genetike proučavao razmenu priča između različitih grupa naroda i zaključio da se genetski materijal mnogo lakše razmenjuje nego kulturno nasleđe.
Nekada davno, u četrnaestom veku, neko je ispričao bajku o dve devojke – jednoj koja je bila dobra i kasnije nagrađena zbog svojih vrlina, i drugoj koja je bila zla i potom kažnjena zbog pohlepe i sebičnosti. Na evropskom kontinentu ova priča se vekovima prenosila sa kolena na koleno i menjala, stvarajući dugu liniju varijacija na temu koje prepoznajemo u pričama braće Grim, pa čak i u Šekspirovom „Mletačkom Trgovcu“.
Koristeći metodu proučavanja genetskih varijacija u populaciji, Etkinson je istražio razlike u priči o dve devojke i zaključio da se među različitim etnolingvističkim grupama u Evropi kulturno nasleđe mnogo teže razmenjuje nego genetski materijal.
Sa genetske strane, razlike među evropskim narodima su manje od jedan odsto, dok prosečne varijacije na temu priče o dve devojke iznose oko devet odsto.
Proučavajući dve etnolingvističke grupe u Nemačkoj i Francuskoj koje žive na udaljenosti od samo deset kilometara Etkinson je zapazio veće razlike u priči o dve devojke nego između dve nemačke etnolinvističke grupe koje žive na udaljenosti od sto kilometara.
Ove razlike se smatraju rezultatom mehanizma „kulturnog preživljavanja“, kojim se otežava ulaz novih ideja u neku zajednicu i na taj način održava njihov kulturni identitet. Na primer, kada imigranti dođu u novu zemlju teško će se odreći kulture koju nose iz zemlje porekla, ali ih to neće sprečiti da stvore potomstvo sa stanovnicima nove zemlje.
„Ljudi čine mnogo interesantnih stvari, a najinteresantnije od njih nisu kodirane u našem DNK“, poručuje Etkinson, koji planira da proširi svoje istraživanje na proučavanje raznih drugih folklornih razlika među evropskim narodima.