Nepoznati Teheran
Prijestolnica Irana, Teheran je metropola s više od 7 milijuna stanovnika, a u aglomeraciji s okolnim područjima tu živi oko 12 milijuna ljudi. Jedan je od najljepših glavnih gradova svijeta, čemu svjedoči i nekoliko – nama “zapadnjacima” - manje poznatih činjenica, koje ćemo ovdje predstaviti.
Iako većina njegovih stanovnika jesu šiiti, u Teheranu živi afirmirana kršćanska manjina. Na njegovom području nalazi se stotinjak crkvi, od čega je polovica aktivnih. Većina ih pripada Armencima, koji su najveća kršćanska manjina. Oni u Teheranu posjeduju brojne kulturne centre, škole, knjižnice i sportske komplekse.
U gradu se nalazi nekoliko zoroastrijskih hramova i 28 sinagoga.
Teheran je jedan od najzelenijih glavnih gradova; u njemu se nalazi oko 700-800 dobro održavanih parkova.
Park Tulipana
Park Djevice Marije u središtu grada
Teheran je najveće i najvažnije znanstveno i obrazovno središte Irana, države u kojoj se obrazovanje tradicionalno smatra velikom kulturnom vrijednošću i koja od kraja 2000-ih bilježi najveći znanstveno-tehnološki rast u svijetu. Stopa pismenosti u Teheranu je skoro stopostotna.
Teheranska podzemna željeznica jedna je od tri najprometnije u svijetu, a smatra se jednom od najčišćih. Po stanicama su izložena brojna umjetnička djela. Većina automobila i vozila javnog prijevoza proizvedeni su u Iranu.
U Teheranu postoji veliki broj umjetničkih galerija i više od 60 muzeja. Unutar sveučilišnih kompleksa nalaze se stotine knjižnica, a u gradu djeluje još 20 velikih javnih knjižnica.
Svi podaci u ovome tekstu preuzeti su s Wikipedije. Pitanje je kako oni koji često, podcjenjivački, Sarajevo nazivaju Teheranom, nisu se potrudili da pronađu ove i slične podatke. Tada bi znali da nazvati neki grad Teheranom predstavlja zapravo kompliment.