Reportaža: Brčko na Savi
Brčko je danas najveći privredni i kulturni centar Bosanske Posavine. Grad Brčko je središte i Distrikta Brčko, koji je od 2000. godine zasebna upravna jedinica (ne pripada ni Federaciji ni Republici Srpskoj).
Prije nešto više od mjesec dana obilježeno je 12 godina postojanja Distrikta. Iako se suočava s kriminalom, nezaposlenošću i korupcijom, Distrikt je danas u gospodarskom smislu možda najprosperitetniji dio u BiH, svake godine bilježi gospodarski rast.
Brčko je grad s bogatom poviješću, prvi put se spominje u turskim dokumentima 1548. godine. Dolaskom Austrije krajem 19. stoljeća, grad je razoren, a na ruševinama je izgrađena vojna postaja. Najveći procvat doživljava za vrijeme socijalističke Jugoslavije, posebno se razvija prehrambena industrija – postaje najveći proizvođač mesa u Bosni i Hercegovini. Povijest poslije socijalističke Jugoslavije možda je bolje i ne spominjati, jer je Brčko tada proživjelo ratne strahote kao i najveći dio BiH (infrastruktura uništena, stotine ranjenih i poginulih, Bošnjaci i Hrvati nasilno protjerani...). U zadnje vrijeme Brčaci pokazuju da imaju snage i volje da žive zajedno i da grade zajedničku budućnost.
Devedesetih se na području općine Brčko izmijenila i etnička struktura stanovništva. Po popisu 1991. u općini Brčko Bošnjaci su činili 44% populacije, Hrvati 25,4% a Srbi 20,7%. Prema procjenama sadašnji udio Hrvata je od 10-12 %, Srbi čine 45-47%, a oko 42-43% ukupne populacije Distrikta čine Bošnjaci. Prema ovoj statistici, najviše su stradali Hrvati. Rat je učinio svoje! Broj Bošnjaka se povećava, zbog povratka i nataliteta, dok se broj Hrvata smanjuje (broj rođenih Hrvata u prosjeku je samo 7,3% od ukupno rođenih, dok je prosječan broj umrlih Hrvata iznosio u prosjeku čak 19,9% ukupno umrlih). U samom gradu Brčkom danas živi oko 55-56% Srba (prije rata oko 36%), Bošnjaka 41-42% (prije rata oko 55%), a Roma, Hrvata (prije rata oko 7%) i ostalih danas ima oko 3-4%. Recimo i to da grad danas broji oko 50 000 stanovnika.
Zbog povoljnog geografskog smještaja (primjerice rijeka Sava je plovna 260 dana u godini) i izrazito plodne zemlje (najplodnije u državi), Brčko se počelo polagano vraćati u normalan život. Mnoge porušene kuće, katoličke crkve i džamije ponovno su sagrađene, ponegdje čak raskošnije i ljepše nego prije. U Distriktu cvjeta trgovina, kao nigdje u BiH (dovoljno se sjetiti čuvene Arizone).
Grad se nalazi na samoj rijeci Savi, koja je granica države. Zgrada u kojoj je sjedište vlade Distrikta udaljena je svega stotinjak metara od graničnog prijelaza. Sam grad ima elemente koji ga čine solidnim urbanim središtem: bogata narodna biblioteka, gradska galerija, amatersko kazalište, dom kulture i nekoliko kulturno-umjetničkih društava. Jedan je od rijetkih gradova u našoj zemlji za kojeg se može reći da je, barem izvana, dotjeran i čist. Uostalom, možete se uvjeriti na fotografijama!
Novosagrađena crkva u Dubravama, koja spada u najvrijednija djela suvremene arhitekture u BiH
Detalj interijera iz crkve
U Dubravama je i galerija "Šimun", koja posjduje preko 800 različitih djela suvremene umjetnosti
Detalj s pijace "Arizona"
Radno vrijeme završilo na "Arizoni"
Centar grada
Fontana u središtu grada
Spomenik poginulim pripadnicima Armije BiH
Gradska vijećnica
Spomen-obilježje poginulim pripadnicima HVO-a
.
Sava - rijeka preko koje je susjedna zemlja
Tekst i foto: Prometej.ba (fotografija na naslovnici preuzeta s bs.wikipedia.org)