Uz 8. svibnja, Dan oslobođenja Zagreba
U vrijeme cvjetanja šarlatana nestaju sve istine. Gradski život poprima one obrise mentaliteta provincije koji strepi podijeljen između sitno vlasničkog slavlja i bojazni od opće urote protiv svekolikog narodnog kiča. U takvoj kmici duha žarke spekulacje poprimaju dimenziju pučke svetosti, a sve što nema izravnu korist u veličanju onog prigodnog hrvatstva jest hereza koju treba istrijebiti ognjem i mačem.
Više se ne spominje da je Zagreb 1975. godine proglašen gradom herojem i kako je naš grad izuzetno skupo platio svoju slobodu. Nešto više od 50 000 Zagrepčana, dakle oko jedna četvrtina njegovog tadašnjeg stanovništva sudjelovala je u Narodno oslobodilačkoj borbi u kojoj ih je oko 20 000 poginulo. Čuveni 10. zagrebački korpus NOVJ kao jedna elitna partizanska jedinica po proboju Srijemskog fronta sudjeluje u razbijanju njemačke armije pod zapovjedništvom generala Lehra u Slavoniji, da bi već 9. svibnja ušao u Zagreb uz glazbu orkestra svoje 32. divizije, gdje i ostaje po odluci Generalštaba.
Zabrinutost zbog prešućivanja i ne obilježavanja dana oslobođenja grada iz nacističkih okova ustvari jest nepristajanje na zaborav i umanjenje i bagateliziranje antifašističkog karaktera Zagreba. Može se proći Zagrebom i gledati njegove parkove i zgrade, trgove, fontane i lica ljudi i pri tome znati da svega toga ne bi bilo da ne postoji ona neusiljena ljepota slobode koju nikakva mračna strava što neke drži ljudima a druge stvarima ne može pobijediti.
Marijan Grakalić | Radio Gornji Grad